Symposium Winners

2016 Symposium Winners

First Place

  • Lauren Buchanan
    College of the Mainland (advisor: Professor Dalel Serda)
    “From Wikked Wyves to Courtly Ladies: The Evolution of the Female Role in Medieval English Literature”

Second Place

  • Drager Landry
    College of the Mainland (advisor: Professor Herman Trivilino)
    "The Physics of Ion Propulsion"

Third Place

  • Santiago Gutierrez
    Brazosport College, (advisor: Professor Carrie Pritchett)
    "Conflict as Context: Mexico’s Journey Towards Self-Identity Through Revolution and Art"

Fourth Place

  • Kereece McLean
    College of the Mainland, (advisor: Professor Brian Anderson)
    "Salem Witch Trials Revisited: The Ongoing Troubles of False Confessions"

Honorable Mention

  • Freyja Coe
    Alvin Community College (advisor: Professor Elizabeth McLane)
    "The Vegan Experience"

  • Mandy Solombrino
    Lee College (advisor: Professor Georgeann Ward and Professor Hamby)
    "The Shackles of Societal Standards on Masculinity in Fun Home: A Family Tragicomic"

  • Cody Kelemen
    College of the Mainland (advisor: Professor Brian Anderson)
    "The Declaration of Independence as a Document of Context: Review of the Initial Changes Made to Jefferson’s Draft"

2015 Symposium Winners

First Place

  • Bertrand Ebang
    Alvin Community College (advisor: Professor Elizabeth McLane)
    "Using Ultrasound to Treat Children with Sickle Cell Disease”

Second Place

  • Alaina Spiers
    College of the Mainland (advisor: Professor Stacey Burleson)
    "Humanity's Pride and Prejudice"

Third Place

  • Jason Hayes and Valarie Robson
    College of the Mainland, (advisor: Professor Veronica Sanchez)
    "Artful Evolution of Alluvial Fans"

Honorable Mention

  • Drager Landry
    College of the Mainland (advisor: Professor Dalel Serda)
    "Utilizing Optimism: A Tool Encompassing Motivation and Academic Success"

  • Jordan Bryan
    College of the Mainland (advisor: Professor Mark Greenwalt)
    "Preservation through Art and Science"

  • Drager Landry
    College of the Mainland (advisor: Professor Dalel Serda)
    "Utilizing Optimism: A Tool Encompassing Motivation and Academic Success"

2014 Symposium Winners

Best Presentations

  • Josie Howell
    Communication and Humanities (advisor: Dalel Serda)
  • Siera Blankenship
    Fine Arts (tie) (advisor: Dalel Serda)
  • Natalie Jimenez
    Fine Arts(tie) (advisor: Mark Greenwalt)
  • Andre Rivers
    Social and Behavioral Sciences (advisors: Veronica Sanchez; Bridget Walton)
  • Sara Robertson
    STEM (advisor: Ann Guess, Alvin Community College)
  • Sveta Roady
    Best Scholarly Project overall (advisor: Dalel Serda)

Honorable Mentions

  • Misty Jackson
    Communication and Humanities (advisor: Ann Guess, Alvin Community College)
  • Michelle McManama
    Communication and Humanities (advisor: Dalel Serda)
  • Callie Rankin
    Fine Arts (advisor: Brian Anderson)
  • Rosie Hallaway
    Social and Behavioral Sciences (advisor: Ann Guess, Alvin Community College)
  • Alaina Spiers
    Social and Behavioral Sciences (advisor: Elaine Childs)
  • Lisa Camacho
    STEM (advisor: Ann Guess, Alvin Community College)
  • Theresa Chandler
    STEM (advisors: Serda and Sanchez)

Winners of our 2013 Symposium

Best Oral Presentation

  • Kristin Barnes
    STEM – “Living on Borrowed Land” (advisor: Dr. Veronica Sanchez)
  • Austin Eldridge
    SOCIAL AND BEHAVIORAL SCIENCES – “Galveston Bay: 1979 to 1981 - Racial Terrorism in a Small Texas Town” (Advisor: Professor John Britt)
  • Matthew Kyle Suggs
    COMMUNICATION AND HUMANITIES – “High School College Credit Opportunities: The Foundation of Post-Secondary Academic Inequality” (Advisor: Professor Dalel Serda)
  • Lizz Dobson
    FINE ARTS – “Sustained Through Time” (Professor: Mark Greenwalt)

Best Poster Presentation

  • Trey Gammon, Zach Martin, and Abby Ficklin
    STEM - (Advisor: Professor Jim Dobberstine)

Honorable Mentions

  • Abigail Dickson & Twila Johnson
    STEM – “The Texas City Disaster: The Molecular Level” (Advisor: Dr. Tom Johnson)
  • Andrew T. Carter
    STEM – “A New Direction for the Gulf Coast” (Advisor: Professor Stephen Wethington)
  • Cheryl Lauersdorf
    SOCIAL AND BEHAVIORAL SCIENCES – “Galveston's Balinese Room Presents Bootleggers, Big Bands, High Rollers, and Headliners” (Advisor: Professor John Britt)
  • Emma Brant and Kelly Jones
    SOCIAL AND BEHAVIORAL SCIENCES – “Kindergarten Literacy: Pre-School Advantages” (Advisor: Professor Dalel Serda)
  • Lizz Dobson
    COMMUNICATION AND HUMANITIES – “Interaction Increasing Retention: Our Need for a Community-Based Classroom” (Advisor: Professor Dalel Serda)
  • Grace Schwarz
    COMMUNICATION AND HUMANITIES – “Translating Thoughts into Words” by (Advisor: Professor Dalel Serda)
  • Marcus McGowen
    FINE ARTS – “From New Orleans to Galveston, How Two Wharf Workers Became Papa Joe & Grandma Gertrude” (Advisor: Professor Dalel Serda)
  • Deanna Gardner
    FINE ARTS – “Galveston Through My Eyes” (Advisor: Dr. Ann H. Guess)

Stay Connected with COM: